Społeczna Szkoła Podstawowa
w Dąbrowie Wronowskiej
  Społeczna Szkoła Podstawowa w Dąbrowie Wronowskiej - nasza szkoła jest najlepsza na świecie!
  
Projekty unijne 2012' 

Projekty unijne
Album: Projekty unijne 2012'

Aktualności 

tn_IMG_20200214_110206
Album: 43 Gminny konkurs wiedzy pożarniczej

Menu główne 

Fotogaleria 


tn_IMG_6984
Album: Ferie zimowe 2020


Online 
Obecnie jest 8 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.


 

Temat: 11 listopada

Teksty opublikowane w tym temacie.

  Święto Niepodległości Autor Admin - 8 raz(y) oglądano. 
11 listopada
11 listopada
obchodzimy wyjątkowe święto. Tego dnia w roku 1918 Polska odzyskała niepodległość i możliwość stanowienia o sobie. Przez 123 lata zaborcy: Rosja, Austria i Prusy usiłowali narzucić naszym przodkom swoją kulturę. Tłumili wszelkie bunty. W obronie wiary i języka przodków stawały nawet dzieci. Mężczyźni nie tracili ducha walki i z pieśnią na ustach walczyli o wolność udręczonego kraju, o godziwą przyszłość swoich dzieci. Zostawiali rodziny, gdyż Matka - Ojczyzna była w potrzebie. Każde powstanie - listopadowe, krakowskie czy styczniowe było postrzegane jako kolejna szansa przywrócenia Polski na mapę Europy i świata. W czasie I wojny światowej polscy żołnierze walczyli zarówno po stronie Austrii i Niemiec, jak i u boku Rosji, licząc na to, że uda im się wywalczyć suwerenność kraju. Matki, żegnając synów, wylewały łzy. Nie wiedziały, czy wrócą, czy też padną w boju... Niejeden mąż, brat czy ojciec "na stos rzucał życia los".

W tym trudnym momencie wyjątkową rolę odegrał dowódca Legionów Polskich - Józef Piłsudski, któremu Rada Regencyjna powierzyła naczelne dowództwo nad wojskiem i misję utworzenia rządu w odrodzonym państwie. To dzięki niemu i wszystkim tym, którzy przypłacili życiem swe męstwo, możemy dzisiaj śmiało chodzić z dumnie podniesioną głową.

Zapewne już dzisiaj serca prawdziwych Polaków zabiły mocniej na widok flag dumnie łopoczących na wietrze przed różnymi instytucjami. Ale pamiętajmy, by szanować wolność, gdyż o nią nasi przodkowie musieli walczyć.

"Polsko, nie jesteś Ty już niewolnicą!"


 
wtorek, 10 listopada 2020       Strona gotowa do druku  

  OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI Autor Admin - 137 raz(y) oglądano. 
11 listopada
11 listopada 1918 roku
przeszedł do historii jako jeden z najważniejszych dni w dziejach narodu. Wtedy właśnie odrodziło się państwo polskie. Polacy stali się wolnymi ludźmi, zrzucili jarzmo niewoli. Pamiętając o bohaterskiej postawie naszych przodków, o zrywach narodowo-wyzwoleńczych cieszmy się z wolności, pamiętając zarazem słowa J. Piłsudskiego: "Naród, który traci pamięć, przestaje być Narodem - staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium".
W całym kraju trwały gorączkowe przygotowania do uroczystych obchodów 101 rocznicy odzyskania niepodległości. Główne obchody Święta Niepodległości 2019 r. odbyły się w Warszawie z udziałem Prezydenta RP.
Burmistrz Poniatowej oraz Centrum Kultury Promocji i Turystyki w Poniatowej zaprosiły wszystkich mieszkańców regionu na uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości, które zainaugurował koncert patriotyczny w Auli Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Poniatowej. Kolejnego dnia - 11 listopada odbyła się Msza Św. w intencji Ojczyzny, uroczysty przemarsz z pocztami sztandarowymi i złożenie okolicznościowych wiązanek. Dyrekcja szkoły w Dąbrowie Wronowskiej, nauczyciele i reprezentanci Samorządu Uczniowskiego wzięli udział w zaplanowanych uroczystościach.
Tymczasem już 8 listopada uczniowie pod kierunkiem p. W. Czuryło wprowadzili uczniów w uroczysty, ale i radosny nastrój, prezentując przed społecznością szkolną wyjątkowy montaż słowno - muzyczny. Aktorzy w obrazowy sposób przypomnieli 123 - letni okres niewoli oraz okoliczności towarzyszące odzyskaniu niepodległości. Oprócz scenek z życia zwykłej rodziny widzowie mogli wysłuchać przejmujących wierszy oraz pięknych pieśni patriotycznych.
Całość występu zakończyło odśpiewanie hymnu narodowego.


 
wtorek, 12 listopada 2019       Strona gotowa do druku  
Theme creado por dev-postnuke.com