Społeczna Szkoła Podstawowa
w Dąbrowie Wronowskiej
  Społeczna Szkoła Podstawowa w Dąbrowie Wronowskiej - nasza szkoła jest najlepsza na świecie!
  
Szlakiem pomników 

Aktualności 

Rozpoczęcie 2022 2023 (36)
Album: Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/23

Menu główne 

Fotogaleria 


wkopanie_lopaty (115)
Album: Inauguracja budowy sali gimnastycznej


Online 
Obecnie jest 59 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.


 
  Wycieczka na Majdanek    
Autor Admin - 184 raz(y) oglądano. 
Brak Dnia 11.10.2022 r. pod opieką p. W. Czuryły pojechaliśmy na wycieczkę do Lublina, aby zrozumieć nieludzkie poczynania hitlerowców wobec więźniów byłego obozu koncentracyjnego funkcjonującego od października 1941 r. do 22 lipca 1944 r.
Nasza grupa liczyła tylko 8 osób. Towarzyszyła nam jedna uczennica z kl. VII. Wyruszyliśmy spod szkoły o godz. 8.15. O 9.00 wraz z grupą uczniów ze Szkoły Podstawowej im. S. Żeromskiego w Poniatowej weszliśmy na teren Państwowego Muzeum na Majdanku. Zwiedzając go, poznaliśmy perypetie eksterminowanej ludności. Przewodnik poinformował nas, iż obóz powstał na mocy decyzji H. Himmlera. Podczas wizyty w Lublinie w lipcu 1941 r., powierzył on dowódcy SS i policji w dystrykcie lubelskim O. Globocnikowi zadanie zbudowania obozu przeznaczonego dla 25-50 tysięcy więźniów. Mieli oni stanowić darmową siłę roboczą dla realizacji planów rozbudowy III Rzeszy.
Na początku udaliśmy się za przewodnikiem do łaźni, w której golono włosy i dezynfekowano ciała przybyłych więźniów, a potem do miejsca, gdzie odkażano ich ubrania. Na ścianach i suficie do tej pory widoczne są fioletowe plamy - pozostałości po cyklonie "B" i kwasie pruskim. Ujrzeliśmy wieże strażnicze, druty kolczaste oraz owiane złą sławą komory gazowe, w których zabijano niezdolnych do pracy. Przewodnik w interesujący sposób opowiadał nam o załodze obozu, panujących warunkach, jak również o codziennym dniu więźniów. Następnie poszliśmy w kierunku wystaw ukazujących artystyczne wyobrażenie dusz pomordowanych, a także ich ocalałych towarzyszy niedoli. W gablotach zgromadzone zostały różne eksponaty, takie jak: prycze, stroje więźniów czy też osobiste przybory typu grzebienie. Później udaliśmy się do drewnianego baraku, w którym znajdowały się stosy butów. Było ich 56 tysięcy, w tym 6 tysięcy dziecięcych. Dowiedzieliśmy się, iż więźniowie umierali na skutek koszmarnych warunków sanitarnych, przerażających eksperymentów pseudomedycznych czy szalejącego tyfusu. Na III polu więźniarskim zatrzymaliśmy się obok Kolumny Trzech Orłów wykonanej przez więźniów. Ptaki umieszczone na zwieńczeniu symbolizowały siłę osadzonych, walkę i upragnioną wolność.
Najstraszniejszym miejscem było krematorium, gdzie palono zwłoki zagazowanych więźniów. Byliśmy wstrząśnięci informacją, iż prochy ludzi służyły SS-manom za nawóz. Ostatni punkt wycieczki stanowiło Mauzoleum, w którym znajdują się prochy ofiar.
Zwiedzanie takich miejsc jest bardzo ważne. Tylko dzięki nim możemy zrozumieć, na czym polegała eksterminacja czy holocaust. Nienawiść i wypaczona ideologia pozbawiły hitlerowców znamion człowieczeństwa. Spośród 130 tysięcy więźniów na rozkaz A. Hitlera życie straciło blisko 80 tysięcy osób. Wśród nich największą liczbę stanowili Żydzi (około 60 tysięcy osób). Ale zginęli tam także: Polacy, Białorusini, Ukraińcy i Rosjanie. "Wieczny odpoczynek racz im dać Panie"
Oprac. J. Zielińska i M. Tarka
we współpracy z W. Czuryło


poniedziałek, 07 listopada 2022     Strona gotowa do druku  
Wycieczka na Majdanek | Loguj/Utwórz konto | 0 Komentarzy
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
Theme creado por dev-postnuke.com