Społeczna Szkoła Podstawowa
w Dąbrowie Wronowskiej
  Społeczna Szkoła Podstawowa w Dąbrowie Wronowskiej - nasza szkoła jest najlepsza na świecie!
  
Szlakiem pomników 

Aktualności 

Rozpoczęcie 2022 2023 (12)
Album: Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/23

Menu główne 

Fotogaleria 


wkopanie_lopaty (14)
Album: Inauguracja budowy sali gimnastycznej


Online 
Obecnie jest 82 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.


 

Temat: Brak

Teksty opublikowane w tym temacie.

    1234567891011   >


  Międzynarodowy Dzień Pizzy 2023 Autor Admin - 150 raz(y) oglądano. 
Brak9 lutego w grupie 5-6 latków obchodziliśmy Dzień Pizzy. Tego dnia było gwarno, wesoło, twórczo i bardzo smacznie. Najpierw dowiedzieliśmy się skąd przywędrowała do nas ta popularna i pyszna potrawa i jak to się stało, że zagościła na polskich stołach, a potem przystąpiliśmy do pracy. Wszyscy z zapałem wyrabialiśmy i wałkowaliśmy ciasto, następnie umieściliśmy na cieście ulubione produkty i pizza wędrowała do piekarnika. Z niecierpliwością czekaliśmy aż się upiecze. Smakowała wybornie...
Bardzo dziękujemy rodzicom za pyszne produkty, szczególnie dziękujemy Pani Agnieszce Rokicie za nieocenioną pomoc w trakcie realizacji zajęć.

Izabela Cisłak




 
piątek, 10 lutego 2023       Strona gotowa do druku  

  Wycieczka na Majdanek Autor Admin - 173 raz(y) oglądano. 
Brak Dnia 11.10.2022 r. pod opieką p. W. Czuryły pojechaliśmy na wycieczkę do Lublina, aby zrozumieć nieludzkie poczynania hitlerowców wobec więźniów byłego obozu koncentracyjnego funkcjonującego od października 1941 r. do 22 lipca 1944 r.
Nasza grupa liczyła tylko 8 osób. Towarzyszyła nam jedna uczennica z kl. VII. Wyruszyliśmy spod szkoły o godz. 8.15. O 9.00 wraz z grupą uczniów ze Szkoły Podstawowej im. S. Żeromskiego w Poniatowej weszliśmy na teren Państwowego Muzeum na Majdanku. Zwiedzając go, poznaliśmy perypetie eksterminowanej ludności. Przewodnik poinformował nas, iż obóz powstał na mocy decyzji H. Himmlera. Podczas wizyty w Lublinie w lipcu 1941 r., powierzył on dowódcy SS i policji w dystrykcie lubelskim O. Globocnikowi zadanie zbudowania obozu przeznaczonego dla 25-50 tysięcy więźniów. Mieli oni stanowić darmową siłę roboczą dla realizacji planów rozbudowy III Rzeszy.
Na początku udaliśmy się za przewodnikiem do łaźni, w której golono włosy i dezynfekowano ciała przybyłych więźniów, a potem do miejsca, gdzie odkażano ich ubrania. Na ścianach i suficie do tej pory widoczne są fioletowe plamy - pozostałości po cyklonie "B" i kwasie pruskim. Ujrzeliśmy wieże strażnicze, druty kolczaste oraz owiane złą sławą komory gazowe, w których zabijano niezdolnych do pracy. Przewodnik w interesujący sposób opowiadał nam o załodze obozu, panujących warunkach, jak również o codziennym dniu więźniów. Następnie poszliśmy w kierunku wystaw ukazujących artystyczne wyobrażenie dusz pomordowanych, a także ich ocalałych towarzyszy niedoli. W gablotach zgromadzone zostały różne eksponaty, takie jak: prycze, stroje więźniów czy też osobiste przybory typu grzebienie. Później udaliśmy się do drewnianego baraku, w którym znajdowały się stosy butów. Było ich 56 tysięcy, w tym 6 tysięcy dziecięcych. Dowiedzieliśmy się, iż więźniowie umierali na skutek koszmarnych warunków sanitarnych, przerażających eksperymentów pseudomedycznych czy szalejącego tyfusu. Na III polu więźniarskim zatrzymaliśmy się obok Kolumny Trzech Orłów wykonanej przez więźniów. Ptaki umieszczone na zwieńczeniu symbolizowały siłę osadzonych, walkę i upragnioną wolność.
Najstraszniejszym miejscem było krematorium, gdzie palono zwłoki zagazowanych więźniów. Byliśmy wstrząśnięci informacją, iż prochy ludzi służyły SS-manom za nawóz. Ostatni punkt wycieczki stanowiło Mauzoleum, w którym znajdują się prochy ofiar.
Zwiedzanie takich miejsc jest bardzo ważne. Tylko dzięki nim możemy zrozumieć, na czym polegała eksterminacja czy holocaust. Nienawiść i wypaczona ideologia pozbawiły hitlerowców znamion człowieczeństwa. Spośród 130 tysięcy więźniów na rozkaz A. Hitlera życie straciło blisko 80 tysięcy osób. Wśród nich największą liczbę stanowili Żydzi (około 60 tysięcy osób). Ale zginęli tam także: Polacy, Białorusini, Ukraińcy i Rosjanie. "Wieczny odpoczynek racz im dać Panie"
Oprac. J. Zielińska i M. Tarka
we współpracy z W. Czuryło



 
poniedziałek, 07 listopada 2022       Strona gotowa do druku  

  Dzień bez plecaka 2022 r. Autor Admin - 245 raz(y) oglądano. 
Brak15 marca Samorząd Uczniowski w porozumieniu z Dyrekcją szkoły ogłosił Dniem bez plecaka. Oj, tego dnia uczniowie przeszli samych siebie! Jedni przynieśli książki w reklamówkach, inni zaś w walizkach i kuferkach. Najbardziej kreatywni piratowali po korytarzu wózkami z marketów lub wózeczkami dla lalek. Ale prawdziwą furorę zrobiła uczennica, która przyjechała ciągnikiem! Książki w przyczepce - tego jeszcze w SSP nie było! Ewidentnie, mamy zaszczyt obcować w czasie zajęć z niezwykle kreatywnymi uczniami.
Święto na pewno zagości w Naszym kalendarzu!
Oprac. W. Czuryło


 
środa, 30 marca 2022       Strona gotowa do druku  

  Międzynarodowy Dzień Pizzy 2022 Autor Admin - 656 raz(y) oglądano. 
Brak Dnia 9 lutego w grupie starszaków obchodzony był "Międzynarodowy Dzień Pizzy". Na zajęciach dzieci miały okazję zobaczyć jak powstaje ten pyszny włoski placek i jakich składników trzeba użyć, aby go przygotować. Poznały historię jego powstania oraz dowiedziały się skąd pochodzi. Przedszkolaki miały także możliwość stworzenia w grupach kolorowych, smakowicie wyglądających placków, używając do tego masy solnej, plasteliny oraz przeróżnych materiałów. Pomimo, iż pizze te były przygotowane z masy solnej, to wyglądały smakowicie. Kulminacyjnym punktem tego wyjątkowego dnia było oczywiście zjedzenie przepysznej pizzy, o którą zadbali rodzice przedszkolaków. To był niezwykle smakowity dzień!

Oprac. Izabela Cisłak



 
niedziela, 27 marca 2022       Strona gotowa do druku  

  POMAGAMY UCHODŹCOM: Autor Admin - 685 raz(y) oglądano. 
BrakRaz w tygodniu przyniosę jedną rzecz!!
Drodzy rodzice!

Uchodźcy przebywający na terenie naszej gminy nie posiadają często żadnych środków do życia. Dlatego nasza pomoc musi być systematyczna. Wiemy, że nie jest to dla Was łatwe w obliczu rosnących cen, prosimy jednak o dalsze wsparcie!. W dalszym ciągu potrzebne są:
- żywność długoterminowa: mąka, olej, makaron, kasze, konserwy, mleko w kartonie itp.
- środki do higieny: mydło w płynie, szampony, płyny pod prysznic itp.
-środki czystości: proszki, płyny do prania, płyny do mycia, do WC, worki na śmieci.


 
poniedziałek, 14 marca 2022       Strona gotowa do druku  

  WOJNIE NA UKRAINIE MÓWIMY NIE! Autor Admin - 659 raz(y) oglądano. 
Brak
W obliczu dramatu milionów ludzi zamieszkujących Ukrainę, Samorząd Uczniowski zorganizował 2 akcje:
1. W akcie sprzeciwu - klasy I i VII odrysowały swoje prawe dłonie i umieściły na nich hasła, będące swoistymi deklaracjami Polaków; z nich powstała gazetka w holu szkoły,
2. Dzień Solidarności z Ukrainą - 9 marca uczniowie kl. I - VIII przyszli do szkoły w barwach flagi naszych wschodnich sąsiadów.
Dodatkowo - klasa V w ramach lekcji historii wykonała samodzielne przywieszki, które wręczyła pozostałym uczniom. Na koniec wszyscy uczniowie zapozowali na tle wymownej gazetki.

Wojna to piekło, którego nasi przodkowie już zaznali. My znamy gorycz agresji, ucieczki, utraty kogoś bliskiego wyłącznie z książek, filmów, wspomnień seniorów. Możemy spać spokojnie. Dźwięki syren nie zaburzają naszych poczynań. Niestety, ukraińskie dzieci jeszcze długo będą zrywać się ze snu z płaczem... Precz z wojną!
Oprac. W. Czuryło



 
poniedziałek, 14 marca 2022       Strona gotowa do druku  

  Działania Szkolnego Koła Wolontariatu "Rozdaj się" Autor Admin - 199 raz(y) oglądano. 
Brak Od września 2019 roku z inicjatywy uczniów i nauczycieli naszej szkoły powstało Szkolne Koło Wolontariatu p.n. "Rozdaj się". Myślą przewodnią, napędzającą nas opiekunów oraz uczniów - wolontariuszy są słowa księdza Mieczysława Malińskiego: "Dawaj bezinteresownie, a zachowasz siebie całego". Opiekunkami tej inicjatywy są: pani Anna Sawicka i pani Wanda Czuryło.
Głównym celem jego działalności jest aktywizowanie uczniów do działań na rzecz środowiska szkolnego i lokalnego. Wolontariat rozwija także zainteresowania i pasje uczniów, umiejętności społeczne, a przede wszystkim niesie ze sobą wiele wartości wychowawczych kształtujących kreatywność, odpowiedzialność, wrażliwość i otwartość na drugiego człowieka.
W pracę koła zaangażowała się cała szkoła, bardzo wspierają nas w działaniach rodzice uczniów.

CO UDAŁO SIĘ NAM ZROBIĆ W I PÓŁROCZU ROKU SZKOLNEGO 2021/2022?

- zorganizowaliśmy zbiórkę karmy dla bezdomnych zwierząt ze schroniska oraz fundacji "Po ludzku dla zwierząt - Przyjazna Łapa" w Puławach,
- zorganizowaliśmy zbiórkę żywności dla Domu Dziecka w Wąwolnicy,
- wsparliśmy niepełnosprawnego 3-letniego chłopca z Karczmisk, zbierając i przekazując środki higieniczne, żywność i odzież,
- zorganizowaliśmy w naszej szkole Tydzień Życzliwości: pudełko życzeń i pozdrowień, dzień wyzwań - challenge, dzień żółty - kolorem życzliwości, łańcuch życzliwości,
- pomogliśmy chorej na polineuropatię Monice w zbiórce pieniędzy na leczenie i upiekliśmy ciasta na kiermasz,
- chcąc popularyzować ideę wolontariatu, wykonaliśmy plakat z okazji Dnia Wolontariusza (5 grudnia),
- przygotowaliśmy kartki świąteczne dla dzieci z oddziału onkologicznego szpitala dziecięcego w Lublinie w ramach akcji: Wylosuj Anioła,
- zagraliśmy dla WOŚP, w naszej szkole do stacjonarnej puszki zebraliśmy 276 zł.

Przed nami kolejne 4 miesiące nauki. Mam nadzieję, że będzie to również czas intensywnych działań naszego Koła Wolontariackiego. Inicjatywy, które podejmiemy, mają przecież wspierać i pomagać potrzebującym.

Opracowały: Anna Sawicka i Wanda Czuryło





 
wtorek, 22 lutego 2022       Strona gotowa do druku  

  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Autor Admin - 583 raz(y) oglądano. 
Brak
U nas też grała Orkiestra

30 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już za nami. Odbył się 30 stycznia 2022 roku. Nasza szkoła postanowiła aktywnie przyłączyć się do zbiórki i zagrać dla okulistyki dziecięcej. Zgłosiliśmy placówkę do sztabu WOŚP w Poniatowej i 25 stycznia w kancelarii szkolnej pojawiła się Stacjonarna Puszka. Chociaż zbiórka zbiegła się ze zdalnym nauczaniem, a w budynku uczyły się tylko młodsze dzieci, udało nam się zebrać aż 276 zł. To nasz niewielki wkład w zapewnienie dzieciom najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku, gdyż taki był cel tegorocznej akcji.
Wszystkim darczyńcom dziękujemy za wsparcie i wielkie serce.
Anna Sawicka



 
niedziela, 13 lutego 2022       Strona gotowa do druku  

   Autor Admin - 189 raz(y) oglądano. 
Brak

 
piątek, 24 grudnia 2021       Strona gotowa do druku  

  Działaj z imPETem! Autor Admin - 216 raz(y) oglądano. 
Brak
"Działaj z imPETem!"

Kampania "Działaj z imPETem!" to projekt edukacyjny, upowszechniający prawidłowe zasady segregacji odpadów opakowaniowych w domu. Nasze przedszkole w tym roku szkolnym jest uczestnikiem powyższego programu. Poprzez realizację treści kampanii chcemy nauczyć dzieci postaw ekologicznych, zasad segregacji odpadów i dbania o przestrzeń wokół nas.
Pierwsze zajęcia mamy już za sobą. Poznaliśmy śmieciarkę Miecię, butelkę imPET, Pana Kartonika oraz Puszka, zdobyliśmy wiele sprawności i przeżyliśmy wspaniałą przygodę. Wiemy jakie odpady powinny znaleźć się w żółtym koszu i jak należy je przygotować przed wrzuceniem do pojemnika. Z niecierpliwością czekamy na kolejne zajęcia i porcję nowych wrażeń.
Izabela Cisłak



 
środa, 24 listopada 2021       Strona gotowa do druku  

    1234567891011   >

Theme creado por dev-postnuke.com