Społeczna Szkoła Podstawowa
w Dąbrowie Wronowskiej
  Społeczna Szkoła Podstawowa w Dąbrowie Wronowskiej - nasza szkoła jest najlepsza na świecie!
  
Szlakiem pomników 

Aktualności 

Rozpoczęcie 2022 2023 (5)
Album: Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/23

Menu główne 

Fotogaleria 


wkopanie_lopaty (56)
Album: Inauguracja budowy sali gimnastycznej


Online 
Obecnie jest 75 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.


 
  Wycieczka Ojców, Zakopane, Kraków    
Autor Admin - 519 raz(y) oglądano. 
Podróże i wyjazdy Na tę trzydniową wycieczkę niemal wszyscy ucz. kl. IV-VIII czekali z ogromnym utęsknieniem. 13 czerwca o godz. 7.00 (obładowani bagażami) wyjechaliśmy spod szkoły. Kierownikiem wycieczki była tym razem p. A. Sawicka, zaś opiekunami: p. J. Zarzycka i p. W. Czuryło. Do Ojcowa dotarliśmy ok. godz. 12.00. Przespacerowaliśmy się Doliną Prądnika, podziwialiśmy Igłę Deotymy, stawy hodowlane pstrąga ojcowskiego, Jaskinię Ciemną, zaliczaną do najcenniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce, Źródełko Miłości oraz Bramę Krakowską. Ok. 15.00 dotarliśmy do Maczugi Herkulesa. Następnie zwiedzaliśmy Zamek w Pieskowej Skale z I poł. XIV w. Następnie pojechaliśmy do miejsca noclegowego. Pogoda dopisała. Deszcz - tylko nas straszył. Po obiadokolacji i rozpakowaniu walizek spotkaliśmy się na dyskotece. Niektórzy ucięli sobie partyjkę bilarda. O 22.00 zapadła błoga cisza przerywana wybuchami śmiechu.
Dnia 14 czerwca, zaraz po śniadaniu, ruszyliśmy w przepiękną Dolinę Strążycką. Widoki przepiękne! Kondycja to jednak istotna sprawa na tego typu wyjazdach, ale tę nasi podopieczni mają całkiem niezłą. Chociaż przy zejściu niektórym nogi już się plątały. Następnym punktem programu był Cmentarz na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem, założony w II połowie XIX w. Zabytkowe pomniki i góralskie kapliczki wzbudzały ogromne zainteresowanie uczniów. To tam pochowany został m.in. K. Makuszyński, autor słynnego komiksu o Koziołku Matołku. Następnie podjechaliśmy autokarem do zabytkowej kaplicy na Jaszczurówce, świątyni w stylu zakopiańskim zaprojektowanej przez S. Witkiewicza. Sfotografowaliśmy także Wielką Krokiew, miejsce triumfu A. Małysza czy K. Stocha. Po południu przespacerowaliśmy się zatłoczonymi Krupówkami, gdzie każdy mógł zakupić pamiątki. Pełni wrażeń wróciliśmy do miejsca zakwaterowania. Emocji dostarczył nam mecz Polska- Belgia, który zakończył się wynikiem 0:1. Rozczarowani, ale pełni szczęścia, że tylko taką różnicą bramek przegraliśmy, zapadliśmy w głęboki sen.
Ostatniego dnia wycieczki zwiedzaliśmy dawną stolicę Polski - Kraków. Swą przygodę rozpoczęliśmy od warsztatów w Żywym Muzeum Obwarzanka. Uczniowie nie tylko wysłuchali historii powstania tego regionalnego pieczywa, ale także samodzielnie przygotowali i ozdobili bułkę. Wyszliśmy z certyfikatami i zapakowanymi obwarzankami, które już po chwili zostały skonsumowane co do ostatniego okruszka. Tego dnia zwiedziliśmy również Sukiennice, Muzeum Narodowe, a także Barbakan. Ku naszemu zaskoczeniu jeden z uczniów zmęczony marszem ledwo usiadł przed Sukiennicami, a już zdołał nazbierać do czapki pokaźną sumkę. Nawet nie musiał na niczym grać!
Kolejnym punktem programu był Pomnik Grunwaldzki - króla Władysława Jagiełły na Starym Mieście, wzniesiony w 500. rocznicę bitwy pod Grunwaldem. Później przeszliśmy Bramą Floriańską pod Pałac Biskupi przy słynnej ul. Franciszkańskiej, gdzie zobaczyliśmy okno, z którego w czasie pielgrzymek do kraju przemawiał papież Jan Paweł II do rodaków. Przed południem weszliśmy do kościoła Mariackiego z zabytkowym ołtarzem Wita Stwosza i mogliśmy zobaczyć ceremonię odsłonięcia obrazu. Po wysłuchaniu hejnału i zjedzeniu obiadu zwiedziliśmy miejsce koronacji królów Polski i pochówku wielu władców Polski, czyli Katedrę na Wawelu. Niecodziennym przeżyciem była także wspinaczka na wąską wieżę, by móc dotknąć największego dzwonu "Zygmunt". Mieliśmy także okazję podziwiać Kaplicę Zygmuntowską zwaną "perłą renesansu". Tuż obok smoka wawelskiego zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie, po czym skąpani w promieniach słońca przespacerowaliśmy się bulwarem nad Wisłą.
Ostatnim punktem programu był Kopiec Kościuszki, który zdobyliśmy w ekspresowym tempie. Został on usypany w 1823 roku dla uczczenia dokonań Naczelnika powstania. Rozciąga się z niego przepiękna panorama miasta.
Wycieczkę uznać należy za bardzo udaną, mimo incydentu z udziałem kierowcy w drodze powrotnej. Uczniowie i nasi dwaj absolwenci nie zawiedli naszego zaufania i zachowywali się fantastycznie! Integracja wszystkim służyła. Z taką ekipą można ruszać w świat! Już planujemy następną wycieczkę. W imieniu uczniów przesyłam ukłony w stronę wszystkich mam - Wasze obiady są po prostu pyszne! Tak dziwnie doprawionych potraw dawno nie jedli.
Dziękujemy p. D. Włodarczyk-Chęć za zgłoszenie szkoły do projektu, dzięki któremu dzieciaki mogły zwiedzić jakże piękne zakątki za symboliczną wprost odpłatność.
Oprac. W. Czuryło


poniedziałek, 27 czerwca 2022     Strona gotowa do druku  
Wycieczka Ojców, Zakopane, Kraków | Loguj/Utwórz konto | 0 Komentarzy
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
Theme creado por dev-postnuke.com