Społeczna Szkoła Podstawowa
w Dąbrowie Wronowskiej
  Społeczna Szkoła Podstawowa w Dąbrowie Wronowskiej - nasza szkoła jest najlepsza na świecie!
  
Szlakiem pomników 

Aktualności 

Rozpoczęcie 2022 2023 (25)
Album: Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/23

Menu główne 

Fotogaleria 


wkopanie_lopaty (6)
Album: Inauguracja budowy sali gimnastycznej


Online 
Obecnie jest 31 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.


 

Temat: Święto narodowe

Teksty opublikowane w tym temacie.

  Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych Autor Admin - 195 raz(y) oglądano. 
Święto narodowe1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, święto poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia Polski.
Opracowała: Anna Józefczak
 
czwartek, 07 marca 2024       Strona gotowa do druku  

  Zwycięstwo w konkursie recytatorskim "Polska krajem bohaterów"! Autor Admin - 315 raz(y) oglądano. 
Święto narodoweW czwartek, 27 kwietnia br. w Kinie Czyn w Poniatowej odbył się gminny konkurs pod hasłem "Polska krajem bohaterów". Wzięły w nim udział 2 uczennice Naszej szkoły: Jagoda Kwiatkowska z kl. 4 oraz Julia Zielińska, ucz. kl. 8. Po uroczystej przemowie dyrektor CKPiT- u, pani Joanny Kawałek mogli zaprezentować się uczniowie kl. I - III. Później wiersze o charakterze patriotycznym recytowali starsi uczniowie. Jagoda przygotowała wiersz "Modlitwa polskiego dziewczęcia" Władysława Bełzy, natomiast Julia - "Bagnet na broń" Władysława Broniewskiego. Konkurencja była całkiem spora. W II grupie szanowne Jury wysłuchało aż 13 osób. Z radością informuję, iż Julia w konkursie recytatorskim zajęła I miejsce! Tego samego dnia - od godz. 12.00 odbyły się przesłuchania w kategorii soliści i zespoły. Julia wykonała wówczas wzruszający utwór "Uwierz Polsko". Wszyscy laureaci konkursu swą recytacją lub śpiewem uświetnili obchody Konstytucji 3 Maja, które miały miejsce w środę w Kinie Czyn w Poniatowej. Przed tłumnie zgromadzoną publicznością wystąpili soliści oraz zespoły wokalne i ludowe. Wszyscy laureaci konkursu z rąk burmistrza Poniatowej, zastępcy burmistrza oraz dyrektor CKPiT- u otrzymali nagrody rzeczowe, dyplomy, a zespoły wokalne - statuetki.
Brawa dla dziewcząt, które godnie reprezentowały Naszą szkołę! Szczególne słowa uznania należą się Julii Zielińskiej. Gratulujemy z całego serca i życzymy dalszych sukcesów!
Opracowała: W. Czuryło 
środa, 10 maja 2023       Strona gotowa do druku  

  Święto Niepodległości Autor Admin - 196 raz(y) oglądano. 
Święto narodowe
Święto Niepodległości w przedszkolu

"Szumią stare polskie drzewa, wiatr historii wieje
I w gałęziach cicho śpiewa sławiąc dawne dzieje"
Sł. U. Kozłowska, muz. J. Zając

Tego dnia w grupie 5-6 - latków "powiało historią". Słowa piosenki pt: "Rodzinny kraj" towarzyszyły nam już od rana. Zaraz po śniadaniu dzieci wykonały kotyliony w barwach narodowych, obejrzały prezentację, która przybliżyła nieco dzieje naszego kraju. Następnie przedszkolaki zaprezentowały wiersz W. Bełzy "Katechizm polskiego dziecka", zaśpiewały piosenkę "Rodzinny kraj", a punktualnie o 11.11 wspólnie odśpiewaliśmy nasz hymn narodowy.
Izabela Cisłak


Zobacz i posłuchaj: video1 - video2 - video3 
środa, 24 listopada 2021       Strona gotowa do druku  

  Odzyskanie niepodległości Autor Admin - 314 raz(y) oglądano. 
Święto narodowe
Radosne święto wszystkich Polaków

11 listopada 1918 roku Polacy po 123 latach niewoli odzyskali niepodległość. Nasz kraj wrócił na mapy Europy i świata. Chcąc upamiętnić ten istotny fakt historyczny, 4 uczennice naszej szkoły wzięły udział w konkursie recytatorskim "Polska krajem bohaterów" organizowanym przez CKPiT w Poniatowej. Mam zaszczyt poinformować, iż finalistkami zostały:
1. Gajec Anna - ucz. kl. 4
2. Wyroślak Natalia - ucz. kl. 4
3. Zielińska Julia - ucz. kl. 7
Wyróżnienie otrzymała Maja Chęć, ucz. kl. 8. Gratulujemy!
Dziewczęta przygotowane przez polonistkę zaprezentują swoje wyjątkowe umiejętności na gminnych obchodach z okazji Święta Odzyskania Niepodległości w Poniatowej.
A oto jak recytowały w szkole:
Ania - Zobacz występ tutaj
Natalia - Zobacz występ tutaj
Julia - Zobacz występ tutaj

Z uwagi na obostrzenia wynikające z pandemii uczniowie kl. 5, 7 i 8 wraz z nauczycielem historii, p. W. Czuryło przygotowali dla społeczności szkolnej montaż słowno - muzyczny w postaci słuchowiska pod tytułem "Długa droga do wolności", które pozwoli zrozumieć najmłodszym, czym jest niepodległość. Niektórzy stracili życie, aby następne pokolenie mogło zaznać wolności. W środę 10 listopada o godzinie 11.11 wszyscy uczniowie odśpiewali hymn. Oddali w ten sposób cześć nie tylko twórcy Niepodległej Polski - J. Piłsudskiemu, ale także wszystkim tym, którzy walczyli o dobre imię Naszej Ojczyzny.

Link do słuchowiska

Szczególne podziękowania należą się Kamilowi Niezbeckiemu za ogromną cierpliwość, kreatywność i czas poświęcony na montaż słuchowiska.

Oprac. W. Czuryło 
środa, 10 listopada 2021       Strona gotowa do druku  

  Finał III edycji konkursu "Do hymnu" Autor Admin - 221 raz(y) oglądano. 
Święto narodowe
O tym, że nasi uczniowie to zdolne dzieciaki, wiedzieliśmy od dawna. Kiedy więc okazało się, że
Narodowe Centrum Kultury organizuje ogólnopolski konkurs dla szkół podstawowych z okazji 102 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, bez chwili namysłu postanowiliśmy do niego przystąpić. Zadaniem uczniów było chóralne wykonanie hymnu oraz dwóch wybranych pieśni patriotycznych. Wychowawcy klas zadbali o to, by każdy uczeń od klasy I do VIII opanował tekst 3 pieśni. Reszta spoczęła na barkach naszego muzyka, pana Dariusza Gołofita, który z ogromnym zaangażowaniem przystąpił do pracy. Żmudne próby przyniosły rewelacyjne efekty. Do dzisiaj w naszych uszach brzmią podniosłe pieśni, które 3 marca tego roku w naszych skromnych progach odśpiewali wszyscy uczniowie szkoły. Ich występ zarejestrowało jury: pani dr hab. Małgorzata Nowak oraz pani dr hab. Małgorzata Pazur z Wydziału Artystycznego UMCS. Świadkami występu był Burmistrz Poniatowej - p. Paweł Karczmarczyk, pracownicy Urzędu Gminy w Poniatowej oraz sołtysi okolicznych wsi. Kilka dni temu otrzymaliśmy radosną informację:

Zajęliśmy I miejsce w ogólnopolskim konkursie w woj. lubelskim!

Tak, to prawda! Dzieciaki wyśpiewały sobie nagrodę w wysokości 5 tys. złotych! A konkurencja była niesamowita. Przesłuchano aż 136 szkół z 12 województw, w których wzięło udział 18 tysięcy dzieci. Tak więc nasi uczniowie musieli urzec szanowne jury swoim występem.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom oraz panu Darkowi. Życzymy kolejnych sukcesów!
 
poniedziałek, 14 grudnia 2020       Strona gotowa do druku  

  80. rocznica Zbrodni Katyńskiej Autor Admin - 376 raz(y) oglądano. 
Święto narodoweZ uwagi na to, że 80. rocznica Zbrodni Katyńskiej przypada na panujący obecnie czas pandemii, z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy powstało wirtualne upamiętnienie tej narodowej tragedii.

Upamiętnienie w postaci wirtualnej ekspozycji przywołuje z imienia i nazwiska oficerów Wojska Polskiego, żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariuszy Policji Państwowej i Straży Więziennej, urzędników i wszystkich innych przedstawicieli polskiej inteligencji, zamordowanych ludobójczo przez reżim sowiecki i pogrzebanych na cmentarzach w Bykowni, Charkowie, Katyniu i Miednoje.

Zachęcam Państwa do odwiedzenia strony www.80rocznicakatynia.pl i do włączenia się w upamiętnienie w ten symboliczny sposób. Pamiętając wspólnie o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej, pielęgnujemy prawdę, aby przekazywać ją kolejnym pokoleniom.

 
środa, 15 kwietnia 2020       Strona gotowa do druku  

  Konkurs "Do hymnu" Autor Admin - 346 raz(y) oglądano. 
Święto narodowe
We wtorek 3 marca gościliśmy znamienitych gości, a wszystko z powodu III edycji ogólnopolskiego konkursu "Do hymnu" dla szk. podst. organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury z okazji 102 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.
Nasza szkoła jako jedyna w powiecie opolskim zakwalifikowała się do udziału. Uczniowie mieli za zadanie odśpiewać a capella Hymn Polski i 2 pieśni hymniczne: "Rotę" oraz "Boże, coś Polskę". Do tak ważnego występu uczniów przygotował nauczyciel muzyki - p. Dariusz Gołofit. Ich wykonanie zostało zarejestrowane przez jury: p. dr hab. Małgorzatę Nowak oraz dr hab. Barbarę Pazur z Wydziału Artystycznego UMCS. Już niedługo wyniki! Dzieci w galowych strojach zaprezentowały się naprawdę godnie!
Tak ważny moment w historii naszej społeczności uświetnili swoim przybyciem: p. Burmistrz Poniatowej Paweł Karczmarczyk, p. Dyrektor Wydziału Oświaty UM w Poniatowej - p. Anna Gogół, Skarbnik UM w Poniatowej - p. Anna Ruta oraz lokalne władze - radny Dąbrowy Wronowskiej - Seweryn Świątek i sołtysi Dąbrowy - p. Rafał Hysa oraz Plizina - p. Grzegorz Klocek. Po występie głos zabrała p Małgorzata Nowak, która podziękowała za uczestnictwo uczniom kl. I - VIII, a następnie Pan Burmistrz, który wyraził słowa uznania dla patriotycznej postawy dzieci. Kolejnym punktem programu były zajęcia otwarte z historii w kl. VI - VIII, którymi włączyliśmy się w obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Zebrani mieli okazję zobaczyć prezentację multimedialną, a także wystawę tematyczną przygotowaną przez p. Wandę Czuryło.
 
czwartek, 05 marca 2020       Strona gotowa do druku  
Theme creado por dev-postnuke.com