Społeczna Szkoła Podstawowa
w Dąbrowie Wronowskiej
  Społeczna Szkoła Podstawowa w Dąbrowie Wronowskiej - nasza szkoła jest najlepsza na świecie!
  
Szlakiem pomników 

Aktualności 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2024 2025 (11)
Album: Inauguracja roku szkolnego 2024 2025

Menu główne 

Fotogaleria 


wkopanie_lopaty (126)
Album: Inauguracja budowy sali gimnastycznej


Online 
Obecnie jest 10 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.


 

Temat: 11 listopada

Teksty opublikowane w tym temacie.

  Święto Niepodległości Autor Admin - 2033 raz(y) oglądano. 
11 listopadaBy upamiętnić 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, nasi uczniowie wraz z nauczycielką historii, panią Wandą Czuryło przygotowali nastrojowe widowisko. Zobaczyć je można było w czwartek, 9 listopada na naszej nowej sali gimnastycznej. Staraliśmy się scenografią i układem scen pokazać, że walka o niepodległość kraju burzyła spokojne życie ludzi. Jesienne pląsy przy tradycyjnym kiszeniu kapusty czy ludowe przyśpiewki zostały nagle przerwane przez wizytę żołnierzy z oddziału, w którym walczył syn, mąż i ojciec. Dostarczyli oni do wiejskiej chaty ostatni list od męża, a także nieśmiertelnik. Nic dziwnego, że stęskniona małżonka mdleje. W lesie po dzielnym uczestniku powstania listopadowego został tylko brzozowy krzyż i kopczyk ze świerkowych gałęzi i liści... Nadzieja na odzyskanie wolności i suwerenności odżyła wraz z wybuchem I wojny światowej, gdy oczom widowni ukazał się oddział wojskowy powołany przez Józefa Piłsudskiego, ojca niepodległości.
Stroje, wymowna scenografia i świetna gra aktorska przykuwały uwagę. Nawet osoby dotychczas nieśmiałe zaangażowały się w to przedsięwzięcie. I dały z siebie wszystko.
Dziękuję wszystkim aktorom. Śpiewem, tańcem, grą na gitarze czy też recytacją wierszy wywołaliście wiele pozytywnych emocji w naszych sercach...
Wolność kocham i rozumiem
wolności oddać nie umiem...

Opracowała: W. Czuryło




 
niedziela, 12 listopada 2023       Strona gotowa do druku  

  Występ w Opolu Lubelskim Autor Admin - 259 raz(y) oglądano. 
11 listopadaZ okazji rocznicy odzyskania niepodległości OCK w Opolu Lubelskim zorganizowało "Konkurs Polskiej Pieśni Patriotycznej". Wzięły w nim udział uczennice "Kółka Muzycznego" SSP Dąbrowy Wronowskiej.
Jacek Rumiński



 
czwartek, 24 listopada 2022       Strona gotowa do druku  

  11 listopada Autor Admin - 438 raz(y) oglądano. 
11 listopadaW czwartek uczniowie z klas V- VIII zaprezentowali społeczności szkolnej uroczysty apel z okazji 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Scenariusz ubiegłorocznego słuchowiska autorstwa W. Czuryły oparty został na prostej fabule. Otóż fan internetu, narzekający na nadmiar prac domowych, poznaje babcię koleżanki, która jako reprezentantka starszego pokolenia ceni wspomnienia o przeszłości i lubuje się w lepieniu pierogów. Niespodziewana wyprawa do lasu pozwala dzieciom zrozumieć, że wspomnienia mogą być źródłem wiedzy o minionych zdarzeniach. Okazuje się, że mogiła usypana wśród białych brzózek kryje prochy Jasieńka i szablę z czasów J. Piłsudskiego. Chłopiec uświadamia sobie, że nie zna dobrze historii swojej rodziny. Fenomenalny głos babci (J. Zielińskiej) w rzewnej pieśni "Rozkwitały pąki białych róż" przeniósł nas myślami ku tym wszystkim, którzy oddali swe życie w ofierze za kraj.
II cz. apelu to montaż słowno-muzyczny, który otworzyła piękna pieśń w wykonaniu dziewcząt z kl. 6 (Z. Chęć, K. Stolarz, Z. Stolarz, A. Wicha) pt.: "Miejcie nadzieję". Po chwili oczom widzów ukazała się zrozpaczona Polska, która została skrępowana łańcuchami przez 3 zaborców. Powstańcom nie udało się wyzwolić kraju spod ich jarzma Po 123 latach niewoli nadciągnęły Legiony Piłsudskiego, które przepędziły zaborców. Ostatnimi wzruszającymi momentami były utwory: "Co to jest niepodległość?" w wykonaniu kl. 5 oraz "Jesteśmy Polką i Polakiem" z udziałem licznej i świetnie przygotowanej grupy p. I. Cisłak.
Kraj, którego młode pokolenie tak potrafi zagrać na emocjach, nie zniknie z map Europy. Gratuluję raz jeszcze aktorom fantastycznego występu!
Dziękuję: p. dyrektor M. Hulak - za piękną przemowę; aktorom - za zaangażowanie; uczniom - za wzorową postawę; p. I. Cisłak - za wykonanie pięknej, tematycznej gazetki; p. J. Rumińskiemu za aranż oraz p. A. Sawickiej i p. Kochańskiemu z grupy rekonstrukcyjnej za udostępnienie strojów.
Oprac. W. Czuryło



 
piątek, 11 listopada 2022       Strona gotowa do druku  

  Występy uzdolnionych uczniów Autor Admin - 721 raz(y) oglądano. 
11 listopadaNa brak uzdolnionych czy chętnych uczniów w SSP nie możemy narzekać. W dniu wolnym od nauki, czyli 11 listopada, swój talent mieli okazję zaprezentować Ci, którzy zostali obdarzeni wyjątkowym głosem, słuchem i dobrą dykcją. W Opolu Lubelskim obchody Narodowego Święta Niepodległości uświetnił chórek prowadzony przez p. Jacka Rumińskiego. Dziewczęta w składzie: Z. Stolarz, Z. Chęć, K. Stolarz, A. Wicha i J. Walczyk zaśpiewały 2 wzruszające utwory pt.:"Dziewczyna z granatem w ręce" oraz "Dziś, idę walczyć mamo".
Oto link do ich występu.

Tego samego dnia w Poniatowej pieśń "Miasto 44" wykonała M. Chęć, zaś "Rozkwitały pąki" - J. Zielińska.
Oprócz tego 2 uczennice: A. Gajec oraz wspomniana już J. Zielińska wraz z p. dyrektor złożyły kwiaty pod pomnikiem na Placu Konstytucji 3 Maja, następnie wyrecytowały zwycięskie wiersze zaprezentowane w czasie konkursu recytatorskiego w CKPiT.
Bardzo dziękujemy za reprezentowanie Szkoły w tak ważnych dla Naszego kraju uroczystościach.
Oprac. Wanda Czuryło


 
środa, 15 grudnia 2021       Strona gotowa do druku  

  Święto Niepodległości Autor Admin - 360 raz(y) oglądano. 
11 listopada
11 listopada
obchodzimy wyjątkowe święto. Tego dnia w roku 1918 Polska odzyskała niepodległość i możliwość stanowienia o sobie. Przez 123 lata zaborcy: Rosja, Austria i Prusy usiłowali narzucić naszym przodkom swoją kulturę. Tłumili wszelkie bunty. W obronie wiary i języka przodków stawały nawet dzieci. Mężczyźni nie tracili ducha walki i z pieśnią na ustach walczyli o wolność udręczonego kraju, o godziwą przyszłość swoich dzieci. Zostawiali rodziny, gdyż Matka - Ojczyzna była w potrzebie. Każde powstanie - listopadowe, krakowskie czy styczniowe było postrzegane jako kolejna szansa przywrócenia Polski na mapę Europy i świata. W czasie I wojny światowej polscy żołnierze walczyli zarówno po stronie Austrii i Niemiec, jak i u boku Rosji, licząc na to, że uda im się wywalczyć suwerenność kraju. Matki, żegnając synów, wylewały łzy. Nie wiedziały, czy wrócą, czy też padną w boju... Niejeden mąż, brat czy ojciec "na stos rzucał życia los".

W tym trudnym momencie wyjątkową rolę odegrał dowódca Legionów Polskich - Józef Piłsudski, któremu Rada Regencyjna powierzyła naczelne dowództwo nad wojskiem i misję utworzenia rządu w odrodzonym państwie. To dzięki niemu i wszystkim tym, którzy przypłacili życiem swe męstwo, możemy dzisiaj śmiało chodzić z dumnie podniesioną głową.

Zapewne już dzisiaj serca prawdziwych Polaków zabiły mocniej na widok flag dumnie łopoczących na wietrze przed różnymi instytucjami. Ale pamiętajmy, by szanować wolność, gdyż o nią nasi przodkowie musieli walczyć.

"Polsko, nie jesteś Ty już niewolnicą!"


 
wtorek, 10 listopada 2020       Strona gotowa do druku  

  OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI Autor Admin - 457 raz(y) oglądano. 
11 listopada
11 listopada 1918 roku
przeszedł do historii jako jeden z najważniejszych dni w dziejach narodu. Wtedy właśnie odrodziło się państwo polskie. Polacy stali się wolnymi ludźmi, zrzucili jarzmo niewoli. Pamiętając o bohaterskiej postawie naszych przodków, o zrywach narodowo-wyzwoleńczych cieszmy się z wolności, pamiętając zarazem słowa J. Piłsudskiego: "Naród, który traci pamięć, przestaje być Narodem - staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium".
W całym kraju trwały gorączkowe przygotowania do uroczystych obchodów 101 rocznicy odzyskania niepodległości. Główne obchody Święta Niepodległości 2019 r. odbyły się w Warszawie z udziałem Prezydenta RP.
Burmistrz Poniatowej oraz Centrum Kultury Promocji i Turystyki w Poniatowej zaprosiły wszystkich mieszkańców regionu na uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości, które zainaugurował koncert patriotyczny w Auli Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Poniatowej. Kolejnego dnia - 11 listopada odbyła się Msza Św. w intencji Ojczyzny, uroczysty przemarsz z pocztami sztandarowymi i złożenie okolicznościowych wiązanek. Dyrekcja szkoły w Dąbrowie Wronowskiej, nauczyciele i reprezentanci Samorządu Uczniowskiego wzięli udział w zaplanowanych uroczystościach.
Tymczasem już 8 listopada uczniowie pod kierunkiem p. W. Czuryło wprowadzili uczniów w uroczysty, ale i radosny nastrój, prezentując przed społecznością szkolną wyjątkowy montaż słowno - muzyczny. Aktorzy w obrazowy sposób przypomnieli 123 - letni okres niewoli oraz okoliczności towarzyszące odzyskaniu niepodległości. Oprócz scenek z życia zwykłej rodziny widzowie mogli wysłuchać przejmujących wierszy oraz pięknych pieśni patriotycznych.
Całość występu zakończyło odśpiewanie hymnu narodowego.






 
wtorek, 12 listopada 2019       Strona gotowa do druku  
Theme creado por dev-postnuke.com