Społeczna Szkoła Podstawowa
w Dąbrowie Wronowskiej
  Społeczna Szkoła Podstawowa w Dąbrowie Wronowskiej - nasza szkoła jest najlepsza na świecie!
  
Szlakiem pomników 

Aktualności 

Rozpoczęcie 2022 2023 (25)
Album: Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/23

Menu główne 

Fotogaleria 


wkopanie_lopaty (13)
Album: Inauguracja budowy sali gimnastycznej


Online 
Obecnie jest 23 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.


 

  Ogólnopolski Konkurs Pożarniczy Autor Admin - 0 raz(y) oglądano. 
Straż PożarnaMamy II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Pożarniczym!!!

W piątek 17 marca w sali konferencyjnej UM w Poniatowej odbył się gminny etap Ogólnopolskiego Konkursu Pożarniczego pod hasłem "Młodzież zapobiega pożarom". Swą obecnością uświetnili go p. burmistrz Paweł Karczmarczyk oraz strażacy na czele z komendantem PSP Jackiem Pietrasiem. W II kategorii wiekowej obejmującej ucz. kl. 5- 8 przystąpiło do niego dwanaścioro uczniów po 2 z każdej szkoły w obrębie gminy. Uczestnicy musieli indywidualnie rozwiązać bardzo trudny test składający się z pytań zarówno zamkniętych jak i otwartych. Wiele z nich sprawdzało wiedzę dotyczącą przepisów regulowanych przez ustawy o funkcjonowaniu PSP czy OSP. Z ogromną radością informuję, że uczennica Naszej szkoły, Dominika Kwiatkowska, mając 27/43 pkt zajęła II miejsce! I miejsce wywalczył uczeń kl.6 ze Szkoły Podstawowej im. S. Żeromskiego w Poniatowej, zaś III miejsce- reprezentant Szkoły Podstawowej w Poniatowej Kolonii.

Serdecznie gratulujemy laureatom, a w szczególności Naszej uczennicy! Dziękujemy także Zuzannie Chęć za reprezentowanie Naszej szkoły i ogrom pracy włożony w przygotowania do konkursu.
Oprac. W. Czuryło


 
wtorek, 21 marca 2023       Strona gotowa do druku  

  Konkurs wiedzy o języku polskim Autor Admin - 2 raz(y) oglądano. 
biretZdrowa rywalizacja stymuluje rozwój ucznia. Wiedząc o tym, postanowiłam zorganizować drużynowy Konkurs wiedzy o j. polskim. Inspiracją był popularny teleturniej Familiada. W środę, 15 marca na 3. lekcyjnej w sali nr 1 naprzeciwko siebie stanęli uczniowie kl. 6 oraz 8. W komisji zasiadła Dyrekcja oraz p. J. Zarzycka, które czuwały nad prawidłowym przebiegiem wydarzenia. Nie mogło zabraknąć również publiczności, która zagrzewała obie drużyny do walki.
Zmagania rozpoczęli kapitanowie - D. Kwiatkowska oraz J. Walczyk. Za każdą poprawną odpowiedź można było uzyskać 2 pkt. Gdy odpowiedź ustalano podczas narady - tylko 1 pkt. Pytania dotyczyły nie tylko ortografii, ale także gramatyki oraz lektur. Nie mogło zabraknąć także środków artystycznego wyrazu, a więc treści wymaganych przez egzaminatorów. Po zaciętej walce niewielką liczbą punktów wygrała kl. 6! Serdecznie gratulujemy ucz. tej klasy nie tylko wiedzy, umiejętności koncentracji, ale także refleksu, gdyż możliwość udzielenia odpowiedzi należało sobie wywalczyć! Wszystkim uczestnikom dziękuję za wspólną zabawę, a kibicom - za fantastyczną atmosferę.
Wręczenie nagród już wkrótce!
Oprac. W. Czuryło 
piątek, 17 marca 2023       Strona gotowa do druku  

  Rozstrzygnięcie konkursu gminnego "Mistrz Ortografii" Autor Admin - 2 raz(y) oglądano. 
biretTradycją naszej szkoły jest udział w Gminnym Konkursie Ortograficznym organizowanym przez polonistki ze Szkoły Podstawowej im. S. Żeromskiego w Poniatowej. W tym roku konkurs został wpisany w obchody Międzynarodowego Dnia Języka Polskiego. Dnia 10 lutego odbył się I etap konkursu, czyli eliminacje szkolne. Uczniowie kl. 8 napisali wyjątkowo długie i najeżone trudnościami dyktando. Poziom prac - jak zawsze - był różny, bo przecież nawet brak ogonka w czasowniku "wzięli" ma kolosalne znaczenie. Spośród ośmiorga uczniów wyłoniłam cztery osoby, które popełniły najmniej błędów.
1. W. Czajka,
2. B. Izdebski,
3. M. Tarka,
4. J. Zielińska.
Tym razem oprócz dyktanda musieli rozwiązać test wiedzy dotyczący znajomości zasad.
Jesteśmy dumni, że Weronika i Julka zdobyły wyróżnienia! Gratulujemy serdecznie i życzymy dalszych sukcesów!
Oprac.: W. Czuryło


 
piątek, 17 marca 2023       Strona gotowa do druku  

  "Konkurs Pożarniczy "Młodzież zapobiega pożarom" Autor Admin - 6 raz(y) oglądano. 
Straż PożarnaOd lat Konkurs Pożarniczy "Młodzież zapobiega pożarom" cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Co jest tego powodem? Nagrody! Telefony, słuchawki, pendrive.... Ale zakres tematyczny jest ogromny, a baza testów zamieszczona na internecie nie dość, że obszerna, to jeszcze nie zawsze odzwierciedla wiedzę wymaganą przez Organizatorów gminnego etapu. By zgłębić więc tajniki straży i móc przybliżyć ją uczniom, poprosiłam o pomoc zawodowego strażaka, dysponującego ogromną wiedzą i doświadczeniem - p. Zbigniewa Chęcia. We wtorek uczniowie pod opieką p. D. Włodarczyk-Chęć wzięli udział w dwugodzinnym szkoleniu. Zobaczyli wówczas strażacki strój ochronny i wóz bojowy. Dowiedzieli się też, jakich działań powinni się wystrzegać w gospodarstwie domowym czy lesie, by nie doszło do tragedii. Po tak fachowych wyjaśnieniach p. Chęcia test wiedzy był już tylko zwykłą formalnością. W czwartek o godz. 8:00 odbyły się szkolne eliminacje do Konkursu Pożarniczego, w których wzięło udział 4 uczniów z kl. 6 oraz 3 z kl. 8. Test wiedzy liczył 30 pytań, z czego tylko jedno było otwarte. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą na temat przepisów dotyczących funkcjonowania Ochotniczych i Państwowych Straży Pożarnych, sposobów zapobiegania pożarom czy chociażby sygnalizowania przez strażaków poszczególnych etapów akcji ratunkowych.
Do gminnego etapu przeszły 2 uczennice kl. 6 z największą liczbą punktów:
1. Dominika Kwiatkowska - 27/30 pkt
2. Zuzanna Chęć - 23/30 pkt

Gratulujemy serdecznie dziewczętom i trzymamy kciuki, by zmagania 17 marca okazały się równie udane!
Serdecznie dziękujemy p. Zbigniewowi za czas poświęcony uczniom i przybliżenie tak trudnej tematyki.
Oprac.: Wanda Czuryło"


 
wtorek, 14 marca 2023       Strona gotowa do druku  

  Tydzień zawodów w przedszkolu Autor Admin - 8 raz(y) oglądano. 
czytanie"Wszyscy dla wszystkich", czyli tydzień zawodów w przedszkolu.
Zainspirowani wierszem J. Tuwima pod tym samym tytułem rozpoczęliśmy tydzień zawodów. Rozwijaliśmy kreatywność malując tekturowy domek, następnie wcielając się w zawód piekarza przygotowaliśmy pyszny chlebek bananowy, potem jako ogrodnicy zasialiśmy aksamitki, które niebawem ozdobią nasze przedszkolne okno. W czwartek odwiedziliśmy szkolną bibliotekę, tam pani Katarzyna Lenarcik szkolna bibliotekarka opowiedziała nam o pracy w bibliotece i wypożyczyła ciekawe, kolorowe książeczki. W piątek nasze przedszkole odwiedziła pani Marianna Czopek-Nadulska, która przywiozła ze sobą maszynę do szycia oraz inne bardzo ciekawe atrybuty krawcowej. Pod czujnym okiem pani Marianny rozwijaliśmy nasze umiejętności manualne szyjąc tekturową skarpetkę specjalnymi, bezpiecznymi igłami.
Tydzień minął nam pracowicie i bardzo ciekawie. Każdy z nas już wie kim będzie w przyszłości.

Oprac. Izabela Cisłak
 
wtorek, 14 marca 2023       Strona gotowa do druku  

  Dzień Kobiet 2023 Autor Admin - 14 raz(y) oglądano. 
Dzień KobietDzień Kobiet to coroczne święto obchodzone 8 marca. Pełna nazwa tego święta brzmi: Międzynarodowy Dzień Kobiet. W tym dniu mężczyźni wręczają kobietom kwiaty i drobne podarunki. Należy pamiętać, że kobiety zasługują na szacunek i życzliwość każdego dnia, nie tylko 8 marca!
W naszej grupie Smerfiki chłopcy przygotowali dla dziewczynek przedszkolne SPA. Dziękujemy ślicznie za piękne kwiaty i słodki upominek.

Oprac. Anna Józefczak
 
wtorek, 14 marca 2023       Strona gotowa do druku  

  Tłusty czwartek Autor Admin - 5 raz(y) oglądano. 
BrakPączek znany jest od dawnych czasów. Początkowo nie był przygotowywany na słodko, ale na słono. Zamiast dżemu, nadziewano go słoniną. Później pączek zmienił się w słodki przysmak. W zależności od części świata, pączki mogą mieć różne kształty i rodzaje. W naszym kraju pączki najczęściej przypominają małe słodkie bułeczki, w Stanach Zjednoczonych popularne są pączki z dziurką pośrodku, wyglądające jak oponki. W środku pączka znajdziemy dżem lub konfiturę w różnych smakach, czekoladę, budyń, bitą śmietanę, a nawet twaróg. Z wierzchu pączki możemy oblać czekoladą, lukrem lub posypać cukrem pudrem. Na pewno każdy znajdzie swój ulubiony! W naszej szkole i przedszkolu wszystkie dzieci otrzymały pyszne pączki od Stowarzyszenia ŻACZEK...

Oprac. Anna Józefczak
 
poniedziałek, 13 marca 2023       Strona gotowa do druku  

  Walentynki 2023 Autor Admin - 5 raz(y) oglądano. 
walentynkiW Dniu Świętego Walentego,
każdy uczuciem obdarowuje każdego.
Ja tobie ślę: 1000 buziaków,
100 wesołych pluszaków,
10 gwiazdek z nieba
i wszystkiego, czego Ci tylko potrzeba.

Walentynki to święto zakochanych, kochanych, podkochujących się, kochliwych... Początki walentynek sięgają średniowiecza, a wywodzą się z Anglii. Jego patron, czyli św. Walenty, był biskupem rzymskim, który miał moc uzdrawiania chorych. Tak przynajmniej mówi legenda. Walentynki szczególnie sprzyjają nieszczęśliwie lub niefortunnie zakochanym, którym brakuje odwagi lub nie potrafią wyznać swoich uczuć, ponieważ są nieśmiali i wstydzą się.
W Polsce Walentynki obchodzone są zaledwie od kilku lat. Obchodzi je każdy bez względu na to, ile ma lat. Walentynkowe wyznanie czyli laurki, liściki, kwiaty, drobne upominki nazywamy "Walentynką" można ukradkiem włożyć je do kieszeni, wsunąć do skrzynki lub wysłać pocztą. W ten sposób okazujemy miłość, przyjaźń, serdeczność. Wręczamy je najczęściej osobom, których darzymy ciepłym uczuciem: przyjaciół, kolegów, znajomych. Pamiętajcie! W tym dniu nie róbcie nikomu złośliwych żartów. Jest to dzień dobrych uczuć!
W naszej szkole i przedszkolu wszyscy zostali obdarowani kartką walentynkową.
Oprac. Anna Józefczak
 
poniedziałek, 13 marca 2023       Strona gotowa do druku  

  Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego Autor Admin - 15 raz(y) oglądano. 
Flaga narodowa21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Został on ustanowiony przez UNESCO w 1999 r. Celem tego nietypowego święta jest ochrona języków ojczystych oraz dbałość o języki zagrożone i ginące. Tego dnia uczniowie Naszej szkoły mieli okazję nieco inaczej spędzić przerwy, a także lekcje j. polskiego. Miejsce notatek i podręczników zajęły ku radości dzieci gry ortograficzne, wykreślanki, PUS-y, kalambury, trimino dotyczące przypadków i bohaterów Pana Tadeusza. Największą zagwozdkę mieli uczniowie z dawnymi zawodami typu zdun czy płatnerz. W czasie przerw trwała zażarta batalia o patyczki Kaboom, sprawdzające znajomość pisowni, gdzie dobra odpowiedź nagradzana była cukierkiem. Uczniowie kl. 1-3 także mogli spróbować swoich sił w grze Ortograficzne memory. Zagadki także przypadły im do gustu. Dbajmy o piękno mowy ojczystej nie tylko 21 lutego! Warto w tym miejscu przypomnieć słowa M. Reya: "A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają". Nie zaśmiecajmy naszego języka wulgaryzmami czy zbędnymi zapożyczeniami!
Oprac. W. Czuryło
 
poniedziałek, 27 lutego 2023       Strona gotowa do druku  

  Dzień Babci i Dziadka Autor Admin - 21 raz(y) oglądano. 
Dzień Matki"Kochana Babciu, Kochany Dziadku,
dziś Wam przynoszę po jednym kwiatku.
Do tego dokładam serdeczne życzenia,
niech Wam się spełnią wszystkie marzenia!"

Wszystkim babciom i dziadkom dziękujemy za przybycie i gromkie brawa podczas występu najmłodszej grupy przedszkolnej. Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre.
Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami.

Anna Józefczak
 
piątek, 10 lutego 2023       Strona gotowa do druku  
Theme creado por dev-postnuke.com