Społeczna Szkoła Podstawowa
w Dąbrowie Wronowskiej
  Społeczna Szkoła Podstawowa w Dąbrowie Wronowskiej - nasza szkoła jest najlepsza na świecie!
  
Projekty unijne 2012' 

Projekty unijne
Album: Projekty unijne 2012'

Aktualności 

tn_IMG_7758
Album: Mikołaj 2020

Menu główne 

Fotogaleria 

Online 
Obecnie jest 4 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.


 

Temat: Andrzejki

Teksty opublikowane w tym temacie.

  Zabawa andrzejkowa Autor Admin - 20 raz(y) oglądano. 
Andrzejki
W miniony poniedziałek dzieci z grupy przedszkolnej przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Tego dnia w naszym przedszkolu odbył się bal andrzejkowy. Na "parkiecie" królowały księżniczki i aniołki oraz żółw, policjant i wiele innych. Dzięki przygotowanym wróżbom dzieci miały możliwość " poznać swoją przyszłość", dowiedzieliśmy się kto z nas będzie strażakiem, a kto księgową. Wśród atmosfery tańca i zabaw znalazł się również czas na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Ten magiczny dzień był okazją do zapoznania się z tradycją andrzejkową, do przeżywania radości oraz integracji grupy.
 
poniedziałek, 14 grudnia 2020       Strona gotowa do druku  

  Andrzejki Autor Admin - 127 raz(y) oglądano. 
AndrzejkiJędrzejki, jędrzejówki - tak dawniej określano popularny wieczór wróżb odbywający się w wigilię św. Andrzeja w nocy z 29/30 listopada. Geneza andrzejkowych obrzędów sięga tradycji greckiej i wierzeń starogermańskich. Do Polski tradycje lania wosku czy wróżb o charakterze matrymonialnym dotarły w XVI w. Wierzono, że tego wieczoru wszystkie przepowiednie i wróżby miały wyjątkową moc sprawczą. Z wypiekami na twarzy słuchały więc panny imienia swego przyszłego męża, a kawalerowie - wybranki.
Uczniowie z kl. III - VIII także czekali na ten wieczór z utęsknieniem. Andrzejki to przecież doskonała okazja do wspólnej zabawy przy muzyce! Członkowie Samorządu Uczniowskiego ozdobili szkolny korytarz i pomogli w przygotowaniu zabaw. Skoczne tańce rozpoczęły się już o godz. 16.00, a kilka minut później - wróżby andrzejkowe. Oprócz tradycyjnych przepowiedni dotyczących odległej przyszłości ogromną popularnością cieszyły się konkurencje sprawnościowe (m.in. zdejmowanie butów czy taniec z balonem). A ileż emocji wzbudziła wróżba polegająca na losowaniu pierwszego auta! Zmęczeni pląsami uczniowie delektowali się pysznymi goframi przygotowanymi przez mamy z Rady Rodziców. W tak miłej atmosferze czas upłynął bardzo szybko.
 
sobota, 07 grudnia 2019       Strona gotowa do druku  
Theme creado por dev-postnuke.com